۱۴۰۳ ششم ارديبهشت - 03:05 ب.ظ

تقویم موسیقی - تولد داریوش سالاری - 6 اردیبهشت ماهداریوش سالاری
زمینه فعالیت : سازنده سنتور و چند ساز دیگر زادروز : 1329/02/06

 پس از اتمام تحصیلات دبیرستان در آبادان در سال 1352 برای ادامه تحصیل به هندوستان عزیمت کرده و به تحصیل در رشته علوم سیاسی در دانشگاه AMU پرداخت و به دلیل علاقه به موسیقی ، نواختن سیتار را طی شش سال به روش سینه به سینه نزد استاد  آناندا شارما به سبک راوی شانکار فرا گرفت .

در سال 1359 به ایران بازگشت و از سال 1365 به دلیل علاقه به ساخت سازهای سنتی ، پس از مدت زمانی در این باره به کسب تجربه در ساخت سنتور روی آورد و با بهره مندی از راهنمایی استادان نوازنده جهت بهبود صدا دهی سنتورهایش ، توانست از سال 1367 به صورت حرفه ای سنتور های ساخت خود را به بازار هنر عرضه کند . استادانی که او از راهنمایی ایشان بهره گرفت ، در آغاز عبدالله معارفی ، و سپس پشنگ کامکار و اردوان کامکار بوده اند .

او تنها به دنبال روی صرف از روش سنتور سازان پیشین نپرداخته و به کسب تجربیاتی در زمینه ساخت سنتور دست زده است که منجر به تغییراتی در ساختمان و روش ساخت آن شده است .

تغییر ابعاد سنتور و ضخامت صفحات جهت بهبود در کوک سنتور استفاده از چسب گرم جهت اتصال بهتر اجزا سنتور ، تغییر روش پل گذاری و سعی در ایجاد وضوح بیشتر در صدا و کاستن از حجم زیاد صدای سنتور ، به کار گیری سیم فولادی به جای سیم برنجی ، ساخت سنتور دو طرف سیم فولادی سل کوک با ابعاد جدید و سنتور کروماتیک نه ، یازدهو پانزده خرک و طرحهای دیگر برای تغییر کوک سنتور ، ساخت سنتور دو طرفه بازسازی سنتور رضا ورزنده ، ساخت اقسام سنتور نه خرک ( فا کوک ، سل کوک ، لا کوک و دو کوک ) سنتور ده ، یازده ، دوازده و هجده خرک و سنتور باس ، از جمله تجربیات او در زمینه سنتور سازی بوده است .


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q