۱۴۰۳ ششم ارديبهشت - 09:13 ق.ظ

تقویم موسیقی - تولد حسین سرشار - 22 خرداد ماهحسین سرشار
زمینه فعالیت : خواننده و بازیگرزادروز : 1311/03/22درگذشت : 1373/12/25

در تهران بدنيا آمد ، وی ازهنرستان عالی موسیقی در رشته آواز دیپلم گرفت و برای ادامهٔ تحصیل راهی ایتاليا شد و در آنجا دورهٔ نهایی مدرك خود رابادرجهٔ اول به پایان رسانید. در کنکور بین‌المللی اپرا در ونیز شرکت نمود و یکی از هفت برندهٔ جایزه آواز آن مسابقه شد.

در نهایت از طرف همان اپرا به‌عنوان سولیست در کنسرتی با ارکستر میلان شرکت نمود. در دوره دانشجوئی درايتالياهمراه با مرتضی حنانه و بهجت صدر و دیگران در دوبله فیلم‌های ایتالیائی شرکت داشت.

صدای او با ویتوریو دسیكا و آلبرتو سوردی در خاطر سینما دوستان مترادف است. او همچنین در تهران نیز چند کنسرت موسیقی آوازی برگزار کرد. ضمناً در اجرای اپراهایی در ونیز و ناپل نقش‌هایی را بر عهده گرفت.

در شهر رم نقش اول اپرای کویرینو برداشتی از «آن که گفت آری آن که گفت نه» اثر برشت، را بازی کرد. پس ازاتمام تحصیلات عالی به تهران بازگشت و از بدو افتتاح تالار رودکی به‌عنوان سولیست اول مشغول به کار شد و در کنسرت‌هایی به رهبری حشمت سنجری و فرهاد مشکوه شرکت نمود. مرحوم حسین سرشار نقش اول اپراهای: «کوزی فانتوته» و «دون ژوان» اثر موتسارت و «کاوالریا روستیکانا» اثر ماسکانیو ریگولتو ایلترا و اتور لاتراویاتا و «قدرت سرنوشتوفالستاف» اثر وردی و «توسکا لابوهوم» و «مادام باترفلای» از پوچینی را برعهده داشت.

آخرین کار زنده یاد سرشار اجرای توانمندانه و ماهرانه قطعه ایران می‌باشد. این قطعه که درتیرماه سال ۱۳۶۷ در تالار وحدت اجراگردید. همچنین وی در آلبوم «آثاری از حسین دهلوی» قطعهٔ «فروغ عشق» را با شعری از عطار اجرا کرده‌است.

فیلم‌شناسی و بازيگري : اجاره‌نشین‌ها ، هامون ، جعفرخان از فرنگ برگشته ، رنو تهران ۲۹ ، ای ایران .

لیست رویداد های 22 خرداد ماه

تولد حسین سرشار حسین سرشار


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q