۱۴۰۳ ششم ارديبهشت - 03:22 ب.ظ

تقویم موسیقی - تولد بهرام دهقانیار - 16 تیر ماهبهرام دهقانیار
زمینه فعالیت : آهنگساززادروز : 1344/04/16

متولد تهران و فرزند کوچکتر خانواده چهارنفره دهقانیار است. آشنایی او با موسیقی و ساز تخصصی اش پیانو به دوران خردسالی باز می گردد. او خود در این مورد چنین می گوید: «آشنایی من با ساز از اینجا شروع شد که برای برادرم کادوی تولد یک ساز هدیه آوردند و والدین من وقتی دیدند من با این ساز نواهای منطقی می نوازم مرا تشویق به نواختن کردند و برای من یک پیانو خریدند.» پدرش یک پیانوی یاماها بعنوان هدیه تولد نه سالگی برای او خریداری کرد که این پیانو هنوز یار قدیمی و دوست داشتنی اوست. بهرام نوازندگی پیانو را از همان دوران بصورت جدی آموخت و از آنجا با دستگاه‌ها و گوشه‌های موسیقی ایرانی آشنا شد که این آشنایی، نوع موسیقی وی را برای همیشه تحت‌الشعاع قرار داد. او از همان دوران نوجوانی همه را مبهوت چیره دستی خود در نوازندگی پیانو می کرد.

وی از سن ۷ سالگی شروع به فراگیری پیانو نمود و دروس تئوری را نیز نزد مهران روحانی و ردیف نوازی موسیقی را نزد اسماعیل دیبا (از شاگردان مرتضی خان محجوبی) آموخت و آموزش نوازندگی پیانو زیر نظر آموزگارانی چون: خانمها میرزاجانیان و مهرک صفائیه و آقای دودانگه بود. در سال ۱۳۶۸ به آلمان سفر کرد و تا سال ۱۳۷۳ در کنسرواتوار فرانکفورت تحصیلات موسیقی را در رشته های پیانو و آهنگسازی ادامه داد و سپس به ایران بازگشت.
وی همواره تمهای دستگاههای موسیقی ایرانی را بعنوان پایه موسیقی خود حفظ می کند؛ هرچند که ممکن است در لفافه ای از هارمونی های کلاسیک، جز و بلوز، این نکته در نگاه اول به چشم نیاید. وی با مهارت خاصی ملودی های اصیل موسیقی ایرانی را با ترکیبی از کورد های جز در هم می آمیزد و به ترکیبی کاملاً نو دست می یابد. (شبیه به آنچه عزیزه مصطفی زاده در موسیقی آذربایجان بوجود آورده است) به گفته خودش اصل کار موسیقیائی وی به ۳ سبک اصلی خلاصه میشود: دوران کودکی: کلاسیک، بعد از انقلاب: موسیقی های ایرانی و دوران تحصیل در خارج از کشور:جز. وی از پیشگامان موسیقی الکترونیک در ایران است. بعنوان نمونه می توان از موسیقی سریال همسران نام برد که در آن دوره چه از لحاظ سبک موسیقیایی و چه از لحاظ تکنیک تولید (استفاده از سمپلر ها و نرم‌افزارهای حرفه ای) بسیار جلوتر از سایر موسیقی های زمان خود بود.
آهنگسازی و تنظیم ترانه های : پرنده ، گلایه ، قاب عکس ، ستاره .
سریالهای تلویزیونی : آب‌پریا (۱۳۹۲) ،  ویلای من (۱۳۹۱) ، قهوه تلخ (موسیقی تیتراژ اول) (۱۳۸۹) ، همه بچه‌های من (۱۳۸۸) ، مرد هزارچهره (۱۳۸۷) ، گنج مظفر (۱۳۸۶) ، کتابفروشی هدهد (۱۳۸۶) ، باغ مظفر (۱۳۸۵) ، شب‌های برره (۱۳۸۴) ، کمربندها را ببندید (۱۳۸۱) ، خانه سبز (۱۳۷۷) ،  تهران ۱۱- ۵۹۵ ج ۴۸ (۱۳۷۶) ، همسران (۱۳۷۳) ، این خانه دور است (۱۳۷۰) ، قصه‌های تابه‌تا (زی زی گولو) ، هتل ، زیر گنبد کبود ، پدرسالار
، خونهٔ مادریزرگه .

فیلمهای سینمایی : سرقت (تله فیلم) (۱۳۸۷) ، بمانی هفتم (تله فیلم) (۱۳۸۷) ، مادر (تله فیلم) (۱۳۸۶) ، مقلد شیطان (۱۳۸۵) ، آقای دزد (تله فیلم) (۱۳۸۵) ، نوازنده (تله فیلم) (۱۳۸۵) ، محیا (۱۳۸۶) ، رازها (۱۳۸۳) ، در به درها (۱۳۸۳) ،  آسمان پرستاره (۱۳۷۸) ، عشق شیشه‌ای (۱۳۷۸) ، لژیون (۱۳۷۷) ، آنسوی آینه (۱۳۷۶) ، تارهای نامریی (۱۳۷۶) ، شاهرگ (۱۳۷۶) ، ابراهیم(۱۳۷۵) ، جهنم سبز (۱۳۷۴) ، شاخ گاو (۱۳۷۴) ، شهر در دست بچه‌ها (۱۳۷۲) ، ارثیه (۱۳۶۷)


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q