۱۴۰۳ ششم ارديبهشت - 03:33 ب.ظ

تقویم موسیقی - تولد ناصر زرآبادی - 5 مرداد ماهناصر زرآبادی
زمینه فعالیت : نوازنده و نواساز ویولون زادروز : 1298/05/05

وى از سال چهارم دبستان شیفته موسیقى شد و  به مدرسه موزیک نظام رفت و آموزش موسیقی را آغاز کرد.

ناصر زرآبادى، در این مدرسه مدت دو سال زیر نظر حسین‏خان هنگ‏آفرین و مدت چهار سال هم زیر نظر سرهنگ محمود ایروانى فن نواختن ترومپت و ویولن را آموخت و به‏قدرى از خود ذوق و استعداد در فراگیرى و نواختن گوشه‏ها و مقام‏هاى دستگاههاى موسیقى ایران نشان داد كه دائما مورد تشویق استادان خود قرار گرفت.

از سال 1323 همكارى خود را با رادیو آغاز كرد.پس از مدتى همكارى وى با خانم قمرالملوك وزیرى (آواز)، اسماعیل كمالى (تار)، مهدى غیاثى (ضرب) آغاز و در روزهاى جمعه برنامه اجرا مى‏كردند و این همكارى تا مدت یك سال ادامه داشت.

از سال 1324 به اتفاق عباس شاپورى، مهدى تاكستانى، مرتضى گرگین‏زاده، قاسم جلالیان برنامه‏هاى روحبخش را به مدت سه سال با اركستر خود اداره مى‏كنند پس از چندى  در «انجمن موسیقى ملى» از سوی دلكش دعوت به همكارى مى‏ شود و مدت پانزده سال این همكارى ادامه مى‏یابد كه حاصلش آهنگ‏هاى زیبایى چون: «بردى از یادم»، «مهمانت كنم»، «شمع وگل و پروانه»، «مرو تا مرو»، «روى تو زیبا شده»، و... بود كه از آهنگ‏هاى به‏یاد ماندنى در موسیقى ایران است.

ناصر زر آبادى، حدود پنجاه سال در عرصه موسیقى سنتى ایران فعالیت كرد و كارنامه وى در حد یك تكنواز و آهنگساز و رهبر اركستر، كارنامه‏اى بس درخشان است. وى در حال حاضر سرگرمى‏اش نواختن ویولن و راز و نیاز كردن با این معشوق خود است.زرآبادى علاوه بر كنسرتهاى متعددى كه جهت كمك به امور خیریه و پیشبرد اهداف فرهنگى- هنرى و موسسات علمى و فرهنگى اجرا كرد، مسافرتهاى متعددى به آلمان، هلند و كشورهاى همسایه ایران براى معرفى موسیقى سنتى ایران کرد.

لیست رویداد های 5 مرداد ماه

تولد ناصر زرآبادی ناصر زرآبادی تولد محمدرضا بنایی محمدرضا بنایی


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q