۱۴۰۳ ششم ارديبهشت - 03:21 ب.ظ

تقویم موسیقی - تولد مهدی آذرسینا - 1 شهریور ماهمهدی آذرسینا
زمینه فعالیت : آهنگساز و کمانچه نواز و ردیف دانزادروز : 1325/06/01

وی متولد تبریز است و در اوایل دوره دبیرستان نوازندگی ویولن را شروع کرد. بعد از دبیرستان به تهران آمد و در کلاس های آزاد هنرستان موسیقی ملی شاگرد کلاس رحمت الله بدیعی شد. از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران در رشته موسیقی فارغ التحصیل شد. موسیقی ردیف دستگاهی را در محضر داریوش صفوت و نورعلی برومند فراگرفت. نوازندگی کمانچه را نزد بهاری در دانشگاه آغاز کرد. از چهار رشته تخصصی موسیقی ،رشته آموزش موسیقی را برگزید و متد ارف را به طور عملی نزد دکتر سعیدخدیری آموخت.

 وی در سال‌های اخیر توانست ضمن ارائه ردیفی موسیقی بر اساس ساز کمانچه، متد آموزشی ارف با ابتناء به دستگاه‌های ایرانی را به هم به صورت کتابی دو جلدی انتشار دهد. آذر سینا در کارهای خلاقه هم دستی چیره داشته و از معدود آهنگسازان ایرانی است که در زمینه موسیقی چند صدایی در موسیقی سنتی ایران تلاش‌هایی صورت داده است و همچنین در زمینه تلفیق شعر نو با موسیقی ایرانی تلاش‌هایی صورت داده است که از جمله‌آنها کنسرت مشترکش با شهرام ناظری است که در سال‌های ابتدایی دهه هفتاد به صحنه رفت. وی در کارنامه خود سمت مربی کلاس‌های موسیقی کانون پرورش کودکان و نوجوانان در دوره دانشجویی و تعلیم موسیقی با متد ارف،موسس و مدیر کارگاه موسیقی کودکان ونوجوانان تبریز از سال 1353 تا 1359 و مربیگری کلاسهای ارف کارگاه و کلاس کمانچه، مدرس نوازندگی کمانچه و ویولن در مرکز حفظ و اشاعه موسیقی تبریز در همان سالها،مدرس نوازندگی کمانچه و ویولن در مرکز حفظ و اشاعه موسیقی تهران از سال 59 تا 68 را با خود به همراه دارد.

آهنگسازی و نوازندگی کمانچه در ارکستر موسیقی ملی تبریز در کنار غلامحسین بیگجه خانی و محمود فرنام و احد بهجت (نوازنده سنتور و سرپرست گروه) اجراهای متعدد با استاد بیگجه خانی و فرنام، از جمله اجرای یک سه نوازی در جشن هنر شیراز  و آهنگسازی در فرم‌های ایرانی و اجرا با گروه‌های مختلف وبا آواز‌خوانی نورالدین رضوی سروستانی، کریم صالح عظیمی و شهرام ناظری از دیگر کارهای شاخص اوست. از وی تاکنون آلبوم های چلیپا (تکنوازی کمانچه)، سخن تازه (با خوانندگی شهرام ناظزی) آلبوم شور آفرین (کمانچه نوازی)، سیاوشانه با آواز علیرضا شاه محمدی (انتشارات سروش) سیاه مشق با آواز علیرضا شاه محمدی (موسسه مشکات و چهارگاه)  آلبوم ردیف موسیقی ایران با کمانچه به روایت برومند (انتشارات سروش و دو اثر با نام صفیر سیمرغ به صورت ‍‍CD که شامل بخش هایی است از دونوازی و تکنوازی در کنسرت شفق (موسسة چهارگاه) منتشر شده است. انتشارکار گروهی همایون با نام خنیاگر با آواز خوانی آذرسینا و همخوانی سپیده رئیس سادات. (حوزه هنری) سرپرستی کنسرت‌های متعدد در ایران و در کشور های اروپائی به اتفاق آقایان شهرام ناظری، مسعود شناسا و محمداخوان. تشکیل گروه موسیقی آینه (مسعود شناسا، نوید افقه، عماد حنیفه، مهدی علومی، علیرضا شاه محمدی، امیر حاج ابراهیمی، بهزاد میرلو ،و محسن حسینی) کتاب شیوه کمانچه نوازی برای چهار دوره در یک مجلد (انتشارات سروش) ،کتاب آثاری از استاد بهاری به همراه آلبوم کمانچه نوازی خود استاد (انتشارات سروش)، تالیف کتاب ردیف موسیقی ایران روایت برومند (انتشارات سروش) و مقاله های متعدد در موسیقی، کتاب دو جلدی با نام از« متد ارف تا چهارگاه»  که با استفاده از متد ارف آموزش موسیقی برای کودکان ایرانی را به عهده می گیرد و آنها را با موسیقی اصیل ایران آشنا می کند از دیگر آثار این هنرمند است.

وی همچنین مدرس ردیف نوازی در رشتة موسیقی دانشگاه آزاد تهران، برگزاری مستر کلاس در دانشگاه هنر تهران است.


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q