۱۴۰۳ ششم ارديبهشت - 02:36 ب.ظ

تقویم موسیقی - درگذشت سید خلیل عالی نژاد - 27 آبان ماهسید خلیل عالی نژاد
زمینه فعالیت : نوازنده، خواننده و آهنگساززادروز : 1336درگذشت : 1380/08/27

در کرمانشاه متولد شد. پدرش سید شاهمراد عالی‌نژاد، نوازنده تنبور بود. سید خلیل مشق تنبور را با سید نادر طاهری آغاز کرد و پس از ۲ سال نزد سید امرالّه شاه‌ابراهیمی رفت. همچنین از درویش امیر حیاتی نیز بهره برد و بعدها به محضر استاد عابدین خادمی راه یافت؛ در این دوره و به صورت همزمان سرپرستی گروه تنبورنوازان صحنه را نیز بر عهده گرفت. وی در سال ۱۳۷۵در رشته موسیقی از دانشگاه هنر فارغ التحصیل شد. سید خلیل نواختن تار و دف را نیز آموخته بود، او همچنین علاوه بر نوازندگی تنبور به ساخت تنبور و سه‌تار نیز پرداخته‌ است. در اوایل دهه ۶۰ گروه تنبور شمس به سرپرستی کیخسرو پورناظری تشکیل شد و عالی نژاد به جمع این گروه پیوست. حاصل همکاری با گروه تنبور شمس، تکنوازی و جواب آواز ماندگار سید خلیل در کاست صدای سخن عشق بود که با صدای شهرام ناظری انتشار یافت و در اواسط دهه ۷۰ سید خلیل خود گروه بابا طاهر را تشکیل داد، اعضای گروه باباطاهر در اجلاس هنرهای دینی (۱۳۷۵ تهران) برنامه‌ای اجرا کردند که ویدیو آن به نام زمزمهٔ قلندری به نفع خیریه کهریزک دراختیار علاقمندان قرار گرفت.

از سید خلیل آلبوم هایی به نام های: آئین مستان ، ثنای علی ،  زمزمهٔ قلندری و دونوازی شکرانه با همنوازی دف حمیدرضا خجندی وهمچنین سه کتاب تحت عنوان های:

۱- تنبور از دیر باز تاکنون که رساله پایان نامه عالی نژاد جهت دریافت درجه کارشناسی از دانشکده موسیقی دانشگاه هنر تهران بود . ۱۳۷۵

۲- رساله یاری که گزیده‌ای از دفتر احکام سرانجام است. بیست خرداد ۱۳۷۹. چاپ اول ۱۳۸۴.

۳- ترجمه و تفسیر دقیق کلامهایی همچون بخشی از کلام حضرت شیخ امیر و کلام حضرت تیمور بانیاران، مقابله نسخ ترجمه و کتابت کلام حضرت خان الماس.

به یادگار مانده است. در سال ۱۳۷۱ سیدخلیل به وصیت احمد عبادی برای شرکت در مراسم خاکسپاری او به تهران رفت و دیگر هیچ گاه به دیار خود بازنگشت. عالی نژاد پس از چند سال ماندگاری در تهران در سال ۱۳۷۹ برای شش ماه به سوئد رفت و برای یک سال نیز اقامتش را تمدید کرد. و عاقبت تنها چند هفته پیش از بازگشت به ایران در ۲۷ آبان ۱۳۸۰ در شهر گوتنبرگ سوئد، به دست افراد ناشناس به قتل رسید و خانه و جسم بی جانش به آتش کشیده شد. حدس و گمان های زیادی در مورد انگیزه قاتلین سید خلیل عالی نژاد زده شد، ولی تلاش های پلیس سوئد و سفارت ایران تا کنون بی نتیجه مانده و پرونده قتل سید خلیل همچنان تحت پی گیری است.


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q