۱۴۰۳ ششم ارديبهشت - 02:01 ب.ظ

تقویم موسیقی - تولد اردشیر کامکار - 28 آبان ماهاردشیر کامکار
زمینه فعالیت : نوازنده کمانچه و ویولونزادروز : 1341/08/28

وی موسیقی را نزد پشنگ کامکار ( پدرش ) و محمدرضا لطفی گذراند . اردشیر کامکار همواره برای گسترش هر چه بیشتر قابلیّت‌های ساز کمانچه کوشیده‌است. وی با استفاده از تکنیک های خاص ویلن و پوزیسین های ویلن بروی ساز کمانچه توانست چهره ای دیگر از این ساز به نمایش بگذارد. در این راستا، قطعات استاد صبا را در دو اثر به یاد صبا و بر تارک سپیده، به کمک کمانچه و ارکستر به اجرا در آورده. وی در «بر تارک سپیده»، با تکیه بر توانایی‌های خود دست به ابتکارات بدیعی زده و از این رهگذر کمانچه را به سازی فوق‌العاده تأثیرگذار و وجدآور مبدل کرده‌است. بر اساس گفته بزرگان موسیقی ایران نوع وسبک نوازندگی استاد اردشیر کامکار و تلاش های وی برای شناساندن تکنیک های ناشناخته ی ساز کمانچه، سرمشق والهام بخش نوازندگان جوان کمانچه و ویلن در ایران شده است به طوری که ساز کمانچه در میان نوازندگان و مردم جایگاه ویژه ای پیدا کرده است.

از آلبوم‌های مستقل او می‌توان ناشکیبا با خوانندگی همایون شجریان، راز نگاه و آلبوم بی غبار عادت که با همنوازی شاگردش، شروین مهاجر و عرضه شده را نام برد. از جمله شاگردان او می‌توان از همایون شجریان و مهدی باقری شروین مهاجر و بابک شهرکی و سینا جهان ابادی نام برد.

فعالیت های وی شامل همکاری با گروه شیدا و عارف و نیز همکاری با استاد شجریان و علیرضا افتخاری می باشد . از نمونه آثار وی می توان به «به یاد صبا» ( اجرای آثار ابوالحسن صبا با کمانچه ، همراه پشنگ و ارژنگ کامکار ) ، کنسرتو برای کمانچه وارکستراشاره کرد.

لیست رویداد های 28 آبان ماه

تولد اردشیر کامکار اردشیر کامکار


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q