۱۴۰۳ ششم ارديبهشت - 02:02 ب.ظ

تقویم موسیقی - تولد احسان خواجه اميري - 7 آبان ماهاحسان خواجه اميري
زمینه فعالیت : خوانندهزادروز : 1363/08/07

7عصر در بيمارستان هشتروديان متولد شد.به دليل متولد شدن در خانواده ي هنرمند از سن 5 سالگي موسيقي را شروع كرد.او در همان سن با انگشتان كوچكش خیلی خوب نت ها را ميگرفت و سيم ها را اين ور و آن ور ميكرد «او داشت ســــــاز ميزد» از هفت-هشت سالگی کم کم به کلاس های سنتور و ویلن رفت و پیانو را از خواهرش الیکا یاد گرفت. در سن یازده سالگی به طور جدی با آکوستیک کردن اتاقش تصمیم به ساخت موسیقی
گرفت. در دوازده سالگی برای برنامه کودک آهنگسازی کرد.کار حرفه ایی خود را با آهنگسازی برای مجموعه مستند که موسیقی بی کلام بود آغاز کرد و مطرح ترین کارش در آن دوران
آهنگسازی آلبومی به نام «خاطرات زندگی» برای پدرش بود.

ساز های مختلف را امتحان میکرد و آموزش یک ساز را به اتمام نمی رساند . فقط میخواست آهنگساز شود و ورود خود را به عرصه خوانندگی یک شوخی میدانست. در سن ۱۷ساگی آلبوم «من و بابا» را روانه بازار کرد که کار مشترک او و پدرش استاد ایرج بود ٬که خود او موفقیت این آلبوم را تا حد زیادی مدیون حضور پدر میدانست.

همه ردیف های آواز ایرانی را حفظ است و سازهای سنتی مثل تار سه تار تنبک و سنتور را هم مینوازد. در ۱۹ سالگی به پیشنهاد قاسم جعفری برای ساخت موسیقی سریال غریبانه انتخاب شد ٬ و ترانه « هر چی آرزوی خوبه ... » بسیار مورد استقبال قرار گرفت. سال ۸۴ آلبوم « برای اولین بار » را روانه بازار کرد ٬ که تا حدودی مورد استقبال قرار گرفت ٬ فروش این آلبوم تا پیش از آلبوم بعدي اش بیش از ۳۰۰۰۰۰ نسخه بود.

در سال ۸۶ برای آهنگسازی و خوانندگی سریال «میوه ممنوعه» انتخاب شد به دلیل روتین بودن سریال بسیار استرس داشت ٬ با یاری خدا کار مورد استقبال فراوان قرار گرفت. بعد از پخش سریال در مهر ماه۸۶ آلبوم سومش « سلام آخر » را روانه بازار کرد و معتقد است که احسان خواجه امیری را باید با این آلبوم شناخت٬به گفته او برای ذره ذره این البوم هزینه معنوی کرده است .

هزینه البوم سلام آخر بیش از ۵ برابر البوم برای اولین بار بود . فضای آن عاشقانه بود و اين آلبوم در لیست پرفروش ترین البوم سال قرار گرفت. اولین کنسرت او در سال ۸۴ در کیش برگزار شد ٬ تا کنون کنسرت های موفقی در شهر های مختلف ایران برگزار کرده است ٬ کنسرت او در سال ۸۶ در هفت سانس در تالار وزارت کشور مورد استقبال بی نظیری قرار گرفت.

در رمضان ۸۷ اهنگسازی برای سریال « مثل هیچکس » را به عهده گرفت . برخلاف میوه ممنوعه برای ساخت موسیقی این مجموعه فرصت بیشتری در اختیار داشت . فضای این سریال اقتضا میکرد موسیقی هم فضای سنتی داشته باشد. . آلبوم چهارم احسان خواجه امیری در بهمن ماه ۸۷ منتشر شد .

این آلبوم با وجود داشتن ملودی و تنظیم قوی در حد انتظار ، مورد استقبال مخاطبان قرار نگرفت اما مانند ساير آثار او به فروش بالايي دست يافت آلبوم پنجم او با نام يه خاطره از فردا  با ۱۲ قطعه در ۳۱ شهریور ۸۹ وارد بازار موسيقي ايران شد.  آلبوم ششم او با نام عاشقانه های احسان خواجه امیری پس از دو سال وقفه در هفتم آبان ماه ۱۳۹۱ ،‌همزمان با سالروز تولدش ، منتشر شد .


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q