۱۴۰۳ سي و يکم ارديبهشت - 12:31 ب.ظ

تقویم موسیقی - تولد حسین شهبازیان - 1 فروردین ماهحسین شهبازیان
زمینه فعالیت : نوازنده ویولون و نواساز زادروز : 1298/01/01

وی از هفده سالگى فراگیرى ویولن را در كلاس استاد ضیاء سیحون شروع نمود و با راهنمایى مرحوم مهدى خالدى در كلاس شادروان استاد ابوالحسن صبا ادامه این هنر والا را با یادگیرى ردیف‏هاى موسیقى ایران كه به همت زنده‏یاد ابوالحسن صبا تدوین گردیده بود به پایان رساند.

پس از آن براى یادگیرى بیشتر این هنر ارزنده و آشنایى با سبك‏هاى مختلف موسیقى، مدت چند سال متوالى در كلاس استادان خارجى و ایرانى به آموختن موسیقى كلاسیك پرداخت و خود در این زمان به مرحله‏اى رسیده بود كه مى‏توانست شاگرد تربیت كند و به عنوان معلم شاگردان درس موسیقى را تعلیم و آموزش دهد.

با افتتاح فرستنده رادیو و شروع كار آن امكان ارائه این هنر براى مردم كشور فراهم شد و اكثر هنرمندان ایران در برنامه‏هاى رادیویى شركت كردند و ایشان هم از این امر تبعیت نمود و ابتدا در رادیو تهران، سپس در رادیو هوایى آغاز به فعالیت كرد. حسین شهابزیان سال‏هاى زیادى به عنوان نوازنده و رهبر اركستر شماره 3 رادیو ایران فعالیت داشته.

در همین ایام به دلیل مرسوم بودن اجراى كنسرت در ایران، سال‏هاى متمادى با اجراى كنسرت‏هاى متعدد در تئاتر و سالن‏هاى تهران به اجراى موسیقى پرداخت و با تشكیل یك اركستر مناسب و مرتب هر روز بر كیفیت اجراى كنسرت‏ها افزود و خاطرات خوب وفراموش نشدنى براى هنرمندان معاصر خویش به‏جاى گذارده است و از این راه هنرمندان باارزشى را به جامعه موسیقى تحویل داده است.

وى یكى از كارمندان صدیق و تحصیل كرده وزارت فرهنگ وقت بود و به عنوان معلم و هنرآموز موسیقى تا زمان بازنشستگى مشغول كار بود و در كنار كار تدریس خود به كار آهنگ‏سازى و تشكیل اركستر كوشا بود ولى این هنرمند اصیل و ارزنده هم به دلیل حسادت‏ها و خود بزرگ‏بینى‏هاى بسیارى از مسولین وقت رادیو از فعالیت در این اداره دست كشید و كناره گرفت و دوران بازنشستگى خود را به كارهاى آهنگسازى و تعلیم شاگرد مى‏ گذارند.


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q