۱۴۰۳ بيست و نهم تير - 08:51 ب.ظ

تقویم موسیقی - تولد یوسف پوریا - 10 فروردین ماهیوسف پوریا
زمینه فعالیت : سازنده تار زادروز : 1318/01/10

پدر يوسف پوريا ، ميرزا علي اكبر حجار بود كه گاهي مجسمه هاي سنگي مي ساخت. يوسف پوريا در سن ده سالگي به همراه خانواده به تهران آمد و ديپلم خود را در رشته رياضي در دبيرستان خوارزمي دريافت كرد. ششم شهريور 1346 در تعاوني شركت ملي نفت استخدام شد و چند دوره تخصصي توسط شركت ملي نفت استخدام شد.

سپس براي گذراندن چند دوره تخصصي به آلمان و اسپانيا رفت. سال 1348 توسط يكي از همكاران شركت نفت كه در كلاس تار شخصي به نام صادق خان موسيقي مي آموخت تشويق شد تا موسيقي را فرابگيرد.

به واسطه علاقه اي كه از كودكي به تار داشت در اين كلاس ها شركت كرد. اما بعد از مدت كوتاهي به سمت ساخت تار كشيده شد. او بدون آموزش هاي لازم و با لوازم نجاري خانگي شروع به ساخت يك تار كرد. اگر چه اين تار ويژگي هاي لازم را نداشت. اما استادش او را بسيار تشويق كرد.
هم دوره اي ها و همکاران : استاد پوريا تا سال 66 با هنرمنداني چون دكتر حجازي، حسين عليزاده، محمدرضا لطفي و اصغر كرد بچه به بحث و تبادل نظر درباره ساخت تار و صدادهي آن مشغول بود تا بتواند بهترين و مقبول ترين تارها را ارائه كند. او همچنين به واسطه راهنمايي هاي سليمان روح افزا كه از نوازندگان تار بود و دوستي نزديكي با استاد يحيي داشت، از برخي تكنينك ها و نظرات استاد يحيي درباره تار سازي باخبر شد و آنها را به كار گرفت. آموختن اين تكنيك ها به پوريا در ساخت تار كمك زيادي كرد.

در سال هاي بعد پوريا به دليل مشكلات مختلف و گرفتاري هاي شغلي، نتوانست نوازندگي و سازندگي را به صورت جدي و حرفه اي ادامه دهد. اما سال 53 فارغ از مشكلات زندگي تصميم گرفت كار ساز سازي را به صورت حرفه اي ادامه دهد. بعد از ساخت چند تار شروع به ساختن سازهاي يك تكه كرد. او در طول مدت تار سازي اش نوزده تار يك تكه ساخته است.

سال 1355 با استاد مرادي كه رئيس كارگاه حفظ و اشاعه موسيقي در خيابان ويلا بود آشنا شد و به پيشنهاد او از ساخت تارهاي يك تكه كه ساختشان بسيار دشوار بود و زمان زيادي طول داشت، دست كشيد و به ساخت تارهاي دو تكه با الگوي يحيي پرداخت. در اين زمان علاوه بر ساخت تار به آموختن آكادميك موسيقي پرداخت و در كلاس هاي هنرستان موسيقي ثبت نام كرد و كتاب هاي سال اول و دوم دبيرستان را به پايان رساند. او عضو كانون سازندگان ساز خانه موسيقي است و از تار سازان خوب ايران به شمار مي آيد. وي همچنين دبير و سخنگوي كانون سازسازان را نيز بر عهده دارد.
يوسف پوريا در سال 1383از پژوهشكده هنرهاي سنتي سازمان ميراث فرهنگي درجه يك هنري دريافت كرده است .

لیست رویداد های 10 فروردین ماه

تولد یوسف پوریا یوسف پوریا درگذشت عبدالله ملت پرست عبدالله ملت پرست


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q