۱۴۰۳ سوم ارديبهشت - 01:26 ق.ظ

تقویم موسیقی - درگذشت عبدالله ملت پرست - 10 فروردین ماهعبدالله ملت پرست
زمینه فعالیت : نوازنده تار ، نواساز و مؤلفزادروز : 1324درگذشت : 1375/01/10

در میان سه تار نوازان گیلان چهره های بنامی دیده می شود که نه تنها در حوزه موسیقی گیلان که درگستره موسیقی ملی- سنتی ایران سنگینی حضور آنها احساس می شود. یکی از این نامداران شادروان عبدالله ملت پرست است.

روانشاد ملت پرست در آذر ماه ۱۳۲۴ در خانواده ای به دنیا آمد که صدای تار پدر در آن طنین انداز بود. از کودکی نواختن تار را نزد پدر آغاز کرد و از سال ۱۳۴۱ در بندر انزلی اولین کنسرت موسیقی را اجرا کرد و با این اجرا فعالیت رسمی زندگی هنری او آغاز شد.

در دوران خدمت سربازی در کردستان فعالیت موسیقی را با رادیو پی گرفت. او در سال ۱۳۴۷ به عضویت گروه موسیقی فرهنگ و هنر ایران در آمد و در زمینه موسیقی فولکلوریک گیلان به تحقیق پرداخت.

در سال ۱۳۴۸ محضر استاد علی اکبر شهنازی را درک کرد و در سال ۱۳۵۰ در آزمون هنرکدة موسیقی ملی به عنوان دانشجوی آزاد پذیرفته شد و مدت شش سال سرپرست کارگاه موسیقی کودکان و نوجوانان گیلان شد. وی مهندس شیلات و کارشناس ارشد محیط زیست دریایی بود ودورة دکترای اکولوژی دریای خزر از آکادمی علوم جمهوری آذربایجان را دارا بود. شادروان عبدالله ملت پرست در سال ۱۳۵۴ گروه موسیقی« عشاق گیلان» را با همکاری هنرمندان گیلان و با راهنمایی دکتر داریوش صفوت بنیان نهاد.

گروه عشاق به رهبری شادروان ملت پرست چندین کنسرت در شهرهای مختلف گیلان اجرا کردند. شادروان ملت پرست علاوه بر آنکه در نواختن تار نوازنده ای چیره دست و توانمند بود، در نواختن سه تار نیز تبحر داشت و سه تار را خوش می نواخت.

او در کنار فعالیت های موسیقایی خود سعی می کرد که داشته های هنری و علمی اش را به شاگردانش آموزش دهد و ظرافت ها و ظریفت های سازهای ملی و همچنین موسیقی سنتی ایران را به همراه موسیقی محلی و بومی گیلان به هنرجویان فراوانی آموخت. او هنرمندان زیادی را تعلیم و تحویل جامعة موسیقی گیلان داد که از آن جمله چهره های معروف موسیقی امروز گیلان می توان به استاد محمد رنجبر و ابراهیم نعمتی زاده اشاره کرد که سال ها در محضر شادروان ملت پرست زیر و بم های موسیقی ایران و گیلان را آموزش دیدند. آثار به جا مانده از کارهای ملت پرست می توان به کاست های بانگ شباویز، میرزا، سیری در مقام شور، امیرکبیر و سبز آواز اشاره کرد.

لیست رویداد های 10 فروردین ماه

تولد یوسف پوریا یوسف پوریا درگذشت عبدالله ملت پرست عبدالله ملت پرست


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q