۱۴۰۳ سوم ارديبهشت - 01:14 ق.ظ

تقویم موسیقی - درگذشت یوسف فروتن - 27 بهمن ماهیوسف فروتن
زمینه فعالیت : نوازنده سه تار ، ویولون،پیانو و ...زادروز : 1272درگذشت : 1357/11/27

وی از ابتدا به خاطر علاقه‌ای که برادرش مودب السلطنه به موسیقی ایرانی داشت با تمام استادان موسیقی زمان خود آشنا شد. سه‌تار، تار و پیانو می‌نواخت، ولی در اصل نوازنده سه‌تار بود. سه‌تار را نزدمیرزاعبدالله و تار را در محضر میرزاحسینقلی فراگرفت.

فروتن غیر از چند برنامه آن هم با شرکت استادان ممتاز وقت و به منظور کمک به آوارگان و سیل زدگان وبه طور کلی جز برای امور خیریه ساز ننواخت و بر روی صحنه حاضر نشد و پس از سال‌ها بری شناساندن موسیقی اصیل ایرانی در حافظیهٔ شیراز قطعاتی را با سه تار در دستگاه ماهور اجرا کرد.

وی یکی از اعضای کانون حفظ و اشاعه موسیقی ایرانی در رادیو و تلویزیون بود. فروتن از معدود استاداان موسیقی بود که رادیو تلویزیون توانست تا حدودی از معلومات و تجربیات او استفاده کند و یک دستگاه‌ها و آوازهای موسیقی ایرانی را با اجرای سه تار وی ضبط نماید که این مجموعه در دسترس همگان نیست. از شاگردان او می‌توان حسین علیزاده و داریوش طلایی و پرویز مشکاتیان و داود گنجه‌ای را نام برد. او تحرک خاصی در نواختن داشت و مضراب‌های محکم، پیچیده و روان از ویژگی‌های سبک او بود. فروتن بعدها به خاطر کهولت سن تار را کنار گذاشت.


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q