۱۴۰۳ ششم ارديبهشت - 02:22 ب.ظ

تقویم موسیقی - درگذشت فریدون مشیری - 3 آبان ماهفریدون مشیری
زمینه فعالیت : شاعر و ترانه سرازادروز : 1305/06/30درگذشت : 1379/08/03

در سن ۱۸ سالگی در وزارت پست و تلگراف مشغول به کار شد و این کار ۳۳ سال ادامه یافت در همان سال مادرش در سن ۳۹ سالگی در گذشت که اثر عمیقی در او بر جا گذاشت سپس در آموزشگاه فنی وزارت پست و تلگراف مشغول تحصیل گردید سرانجام به علت تداخل کار و تحصیل و فعالیت در مطبوعات تحصیل را رها کرد . از نمونه کارها و فعالیت های وی می توان به موارد زیر اشاره کرد :

از سال ۱۳۳۲ تا ۱۳۵۱ مسئول صفحه شعر و ادب مجله روشنفکر بود ، تنظیم صفحه شعر و ادبی مجله سپید و سیاه را بر عهده داشت ، با مجلهٔ سخن به سردبیری دکتر پرویز ناتل خانلری همکاری داشت ، سرودن شعر را از نوجوانی و تقریباً از پانزده سالگی شروع کرد ، اولین مجموعه شعرش با نام تشنه توفان در ۲۸ سالگی او با مقدمه محمدحسین شهریار و علی دشتی در ۱۳۳۴ به چاپ رسید ، طی سالهای ۱۳۵۰ تا ۱۳۵۷ عضویت شورای موسیقی و شعر رادیو را پذیرفت، و در کنار هوشنگ ابتهاج، سیمین بهبهانی و عماد خراسانی سهمی بسزا در پیوند دادن شعر با موسیقی، و غنی ساختن برنامه گلهای تازه در رادیو ایران در آن سالها داشت ، در سال ۱۳۷۷ به آلمان و آمریکا سفر کرد و مراسم شعرخوانی او در شهرهای کلن، لیمبورگ و فرانکفورت و همچنین در ۲۴ ایالت آمریکا از جمله در دانشگاه‌های برکلی و نیوجرسی به طور بی سابقه ای مورد توجه دوستداران ادبیات ایران قرار گرفت ، معروفترین اثر وی شعر «کوچه» نام دارد که در اردیبهشت ۱۳۳۹ در مجله «روشنفکر» چاپ شد ، مجموعه ای از ۱۰۰ ماجرا منسوب به شیخ ابو سعید ابوالخیر را باعنوان «یکسو نگریستن و یکسان نگریستن» و با مقدمه ای به قلم دکتر جواد نوربخش در اوایل دهه ۱۳۴۰ منتشر نمود.

او در سال 1333 ازدواج کرد . دو فرزند دارد . سال ها از بیماری رنج می برد و در سن 74 سالگی در تهران درگذشت . مزار ایشان در بهشت زهرا، قطعه ی ۸۸ (قطعه ی هنرمندان) ، ردیف ۱۶۴ ، شماره ی ۹ می باشد.


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q